Strávily jste hodiny na Pinterestu, ve všech facebookových skupinách, prohledaly všechny galanterie a eshopy s materiálem a namísto jasné představy vás přepadla panika, jak si to teď celé utřídit? Udělejte si pořádný hrnek čaje a pusťte se do toho. Třeba podle návodu níže.
1. NEBOJTE SE!
I když nejste Blanka Matragi, není třeba se šití bát. Pro látkovou knihu vám bude bohatě stačit starý šicí stroj a základní rovný nebo cik cak steh. A pokud se do toho pouštíte ručně, máte už teď můj neskonalý obdiv.
2. NESROVNÁVEJTE SE!
Viděla jste knihy, které vypadají dokonale a vaše dílo je oproti tomu jako z blešáku? A opravdu to tolik vadí?
Každá z nás nějak začínala a kdybyste viděly mou první knihu, hodně byste se pobavily. Pro mě však navždy zůstane tou nejkrásnější a nejdokonalejší, protože jsem se na ní lecčemu naučila. A můj syn? Tomu byly všechny ty nedokonalosti naprosto lhostejné.
Přijměte to jako fakt a nenechte si tím zkazit svou práci ani výsledek. Protože dětský svět fantazie je mnohem shovívavější než svět dospělých. A zatímco vy se trápíte nad křivě našitým okem, vaše dítě nejspíše vidí rybu, co na něj mrká. :-)
3. MALUJTE SI
Teď už víte, pro koho a co chcete navrhnout. Vezměte si pastelky a papír a začněte si stránky navrhovat.
Nejprve si rozvrhněte celou knihu, od obálky, přes dvoustrany až po zadní obálku, abyste věděly, kolik stránek a úkolů budete mít. Standardně mívají knihy do 12 stran. Více stran už budete hůře spojovat a dětem se bude s knihou špatně manipulovat.
Pokud si nejste jisti ani svým zapálením, ani zájmem dítěte, zkuste udělat první dvoustranu nebo dvě ... Jako testovací dílo pro vás i pro dítě to bude dostačující :-)
Na jednu A4 si udělejte dvojce stran tak, abyste věděly, jaké stránky tvoří pár a jak se jejich obsah může navzájem doplňovat.
Pak si rozkreslete detail každé stránky zvlášť – ideálně podle rozměru skutečné stránky. Máte-li knihu rozměru 20 x 20 cm, nebo 25 x 25 cm může ovlivnit množství úkolů i aplikací. Budete tak mít reálnou představu co stránka snese a zda někde něco uberete nebo přidáte.
Pokud máte namalovaný základ, zkuste popřemýšlet, co bude připevněno na suchý zip, co na háček, kde bude magnet a kde třeba kapsička? Kam by šlo umístit patentku nebo knoflík a kde by se dalo něco provlékat? Bude se to auto pohybovat? Kudy a kam?
Takto nakreslený a popsaný návrh vám pomůže si vše lépe představit, udělat si poznámky a především popřemýšlet, co ušít nejdříve a co později. A při šití už budete mít jasnou představu.
Teď je i správný moment myslet na to, jak knihu spojíte. Abyste si některé aplikace nenašily do krajů, kde budete potřebovat knihu sešít nebo olemovat.
4. HREJTE SI
Z těchto nákresů si už snadno vyrobíte vlastní střihy, nebo si je můžete postahovat třeba z Pinterestu, či naší facebookové stránky.
Pak už si jen hrejte. Zkuste si vše na stránku poskládat a představit si, co se kam tahá, schovává, jak se co otevírá, rovná, lepí a odlepuje. Jde vám to? Funguje to? Nepřekrývají se části, které by měly zůstat volné a nějak se pohybovat?
5. RECYKLUJTE
Chovat se udržitelně je moderní trend. Pro naše maminky to bylo zcela přirozené – než nějaký kus oblečení vyhodily, buď ho ještě několikrát přešily, nebo z něj odstranily vše, co se dalo ještě použít. Moje maminka vždy odpárala zipy, knoflíky, spony, krajky, vytáhla tkaničky, gumy …. Když jsem začínala šít svou první quiet book, sáhla jsem do maminčiných zásob a polovinu věcí jsem měla bez starostí.
Recyklovat materiály, které máte doma, má však mnohem víc výhod. Kromě toho, že šetříte přírodu i svou peněženku si např. v případě bavlny usnadníte práci. Bavlnu, kterou jste už stokrát opraly, totiž nemusíte znovu vysrážet a v případě zašpinění knihy se nemusíte bát zaprání vašeho pracně ušitého díla nebo smrsknutí stránek.
A pokud něco v domácí spižírně nenajdete, udělejte si seznam. Řadu galanterních věcí nakoupíte v našem obchodě už od několika centimetrů, nebo objevíte v různých hobby potřebách.
Co všechno tedy budete potřebovat? Najdete v dalším díle.
Ať vám to šije!
Karolína