Mechová látka - co to je a jak s ní pracovat
Ať už ji používáte při své kreativní tvorbě denně, nebo o ní slyšíte poprvé, stojí za to si tento materiál představit blíže.
Co je "mechová látka"?
Mechová látka je tvořena z umělých vláken a strukturou připomíná jemnou část suchého zipu (tu bez háčků). Stejně jako suchý zip má i mechová látka podobné vlastnosti, tedy je schopna na sebe přichytit hrubou část suchého zipu – s háčky. To využívají především švadleny tvořící quiet book (tišící knihy) nebo různé podložky a podobně, kdy potřebují na větší plochu přichytit aplikace se suchým zipem.
Její výhodou je také to, že se dobře stříhá nebo řeže a netřepí.
Mechová látka se pro svou jemnou „mechovou“ strukturu často využívá také při šití látkových panenek na obličeje nebo tělíčka.
Díky tomu se uplatní i v látkových knihách jako šikovný jemný materiál podporující hmatové vjemy.
Jaké jsou druhy mechové látky
Mech najdete v podobě klasické látky nebo s lepivou fólií/papírem. Oba druhy mají své výhody a využití.
Postačí vám tam, kde využijete jemnou část mechového zipu ve větší ploše, bez stříhání drobných detailů. Typicky třeba na celou stránku quiet book nebo kostky.
Mechová látka se samolepící vrstvou se hodí všude tam, kde potřebujete vystřihnout drobný nebo přesný detail nebo náročnější tvar. Na zadní stranu – papírovou folii – si vzor nakreslíte, společně vystřihnete a folii sundáte. Tvar z mechu pak jednoduše nalepíte na požadované místo.
Bát se nemusíte ani zašpiněné jehly. Na rozdíl od klasických samolepících suchých zipů (koleček) má mechová látka jiný druh lepidla, který sice drží pevně, ale na jehle tolik neulpívá. Pokud se tak přece stane, hlavně při objemnějším šití látky s lepidlem, stačí jehlu otřít vlhkým hadříkem nebo umýt v jaru.
Jak s mechovou látkou pracovat
Ať už jste si vybrali látku nelepivou nebo samolepící, vždy dodržujte následující postupy.
- Mechovou látku nažehlujte VŽDY přes pečící papír nebo plátno, jinak si mech spálíte a žehličku ošklivě ušpiníte.
- Pro nakreslení požadovaných tvarů využijte sublimační fix nebo křídu/křídovou tužku, které se dají snadno odstranit. Pokud byste kreslili přímo na látku, tužku z ní neodstraníte.
- Látku stříhejte nebo řežte kolečkem. Nikdy netrhejte.
- Látku (i lepivou) vždy po obvodu přešijte a u větších ploch prošijte ještě přes plochu. Zabráníte tak vytrhávání při odstraňování aplikací s hrubou částí suchého zipu s háčky. Po obvodu doporučuji cik cak stehem nebo entlem.
- Pro aplikace používejte běžný suchý zip s háčky. Nízkoprofilový často mechovou látku trhá.
A nezapomeňte poslat fotky stránek, kde jste mechovou látku vyžili!
Ať Vám to šije!
Karolína
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.